MENS BOWLING CLUB 2017-08-29T15:47:04+00:00

Mens Bowling Club Honour Board

FOUNDING MEMBERS 1986 LIFE MEMBERS PRESIDENT SECERTARY TREASURER CLUBMAM OF THE YEAR ACHIEVEMENTS MINOR SINGLES MAJOR SINGLES PAIRS TRIPLES FOURS MIXED PAIRS CONSISTANCY
M.Christie D.G.CHRISTIAN 2000 A.R.King 1987-90 H.R.J.Cook 1987-92 A.R.King 1987-95 R.B.C.Osmond 1996 H.M.Bamber 1990 Peninsula Championships Pairs 1989 R.V.Phelan 1989 J.Newton 1989 R.Love-J.Newton 1989 A.King-D.McPherson-J.Newton 1989 A.Murray-R.Bennett-J.Newton-W.Richards
R.J.Clark 1935-2003 2005 L.A.Brown 1990-99 A.R.King 1992-93 J.Dunn 1995-02 L.A.Brown 1997 R.H.Webb R. Love— J Newton 1990 R. Love 1990 J.Abercrombie 1990 D.McPherson-A.Pickworth 1990 L.Waples-F.Shoebridge-A.Pickworth 1990 H.Richardson-D.Stevenson-R.Phelan-R.Love
H.Cook J.A.BEAVIS 2007 R.Webb 1999-05 R.Webb 1993-94 J.Beavis 2002-04 R.J.Woolley 1998 D.E.Hoare 1990 Peninsula Championships Fours 1991 McPherson 1991 J.Newton 1991 D.Kendry- A.Laidlaw 1991 L.Waples-F.Shoebridge-A.Pickworth 1991 L.Waples-R.Scott-D.McPherson-A.Pickworth
G.Corleeth 1923-2000 2008 P.Vale 2005-11 C.B.Reay 1994-95 R.Scott 2004-05 N.A.Barrett 1999 T.J.Kirkman A.Murray,R.Bennett,J.Newton,W.Richards. 1992 R. Scott 1992 W.Maguire 1992 R.Cook-J.Abercrombie 1992 R.Harris-A.Pickworth-J.Newton 1992 R.Smith-W.Maguire-K.Howell-R.Love
J.Hendy O.CHARLTON 2012 C.Reay 2011-17 J.Partridge 1995-98 A.Wintson 2005-12 R.Harris 2000 B.L.Russel 1994 N.D.B.A Pennants 1993 R. Harris 1993 B.Tonniges 1993 G.Lockman-J.Dunn 1993 L.Brown-A.King-D.Smith 1993 W.Maguire-R.Smith-A.Pickworth-R.Love
D.E.Hoare 1925-2003 2017-18 J Partridge B.J.Arkell 2012-14 D.Roberts No 5 Grade, Runner up. 1994 P.Gearie 1994 B.Tonniges 1994 A King-D.Smith 1994 L.Brown-A.King-D.Smith 1994 W.Maguire-A.Hill-A.Pickworth-R.Love
J.Jones H.T.RICHARDS 1998-11 R.Vale 2014-15 P Myers 1996 N.D.B.A Pennants 1995 R.Barns 1995 C.Sproule 1995 D.McPherson-D.Broughton 1995 W.Maguire-A.Hill-R.Love 1995 L.Brown-A.King-W.Harrison-D.Smith
J.Kenpnich 1918-1994 2011-13 D.McGregor
2015-17 C Williams
No 5 Grade, Semi Finalist 1996 R.L.Baldwin 1996 J.King 1996 K.Pereria-J.Dunn 1996 F.Pinkerton-F.Marks-J.White 1996 K.Pereira-J.Dunn-R.Farlow-J.Newton
A.R.King H.A.SKINNER 2014-15 C Williams 2017-18 D Roberts 1996 Peninsula Championships Pairs 1997 K.Pereira 1997 W.Allen 1997 A.Pickworth-W.Allen 1997 O.Charlton-N.Willis-E.Brothers 1997 R.Webb-F.Pinkerton-L.Catford-W.Morgan
T.J.Kirkman 1932-1994 2015-17 D.McGregor D.Broughton (J.T.White) D.McPherson. 1998 J. White 1998 D.McPherson 1998 P.Gearie-D.MacPherson 1998 J.Dunn-A.Pickworth-W.Allen 1998 B.Rawlings-D.Christian-W.Burke-A.Laidlaw 1998 M.J.McLeod- P.Vale
A.Leith A.BRUNT 2017-18 D McGregor 1997 Peninsula Championships Triples 1999 T.Hanrahan 1999 W.Allen 1999 S.Crozier-T.Hanrahan 1999 J.Dunn-A.Pickworth-W.Allen 1999 B.Rawlings-D.Christian-W.Burke-A.Laidlaw 1999 W.Maguire-B.Manwarring
P.McLoughlin 1939-2014 F.Pinkerston,F.Marks,J.T,White. 2000 K.Fetingis 2000 W.Allen 2000 T.Kirkman-R.Barnes 2000 O.Charlton-N.Willis-E.Brothers (W.Burke) 2000 K.Fetingis-J.Dunn-A.Pickworth-W.Allen 2000 R.Fethers-G.Weekes
D.Mcpherson H .LYONS 2002 Peninsula Championships Minor Singles 2001 P.Whitton 2001 D.B.MacPherson 2001 D.Hill-G.Bentley 2001 W.Klus-D.Hill-G.Bentley 2001 L.Catford-I.Mccrindle-J.Abercrombie-L.Cooper 2001 P.Niall-A Ward
H.Richardson 1927-2006 D.S.Holmes 2002 D.Holmes 2002 R.Harris 2002 R.Vale-C.Reay 2002 P.McKienan-P.Gearie-D.MacPherson 2002 M.Hoban-B.Lott-J.Gilligan-H.Lack 2002 E.Johnson B.Harris 2002 N Barrett
G.R.J.Sosso R.WEBB 2004 Winners Peninsula Shield 2003 N.Barrett 2003 N.Barrett 2003 P.McKeirnan-J.Bratby 2003 P.McKienan-P.Gearie-D.MacPherson 2003 L.Catford-W.Burke-D.McPherson-W.Allen 2003 N.Lockman-C Reay 2003 B Warrington
J.Thurston 1927-2007 2004 N.D.B.A. 2004 R.Vale 2004 N.Barrett 2004 A.Ward-R.Ward 2004 K.Neal-N.Willis-G.Bentley 2004 J.Gilligan-N.Willis-K.Neal-P.Whitton 2004 S. McCarthy-J Gilligan 2004 K Johnstone
L CATFORD Runner up Grade 3 Three Threes Competion 2005 B.Russell 2005 P.Mentis 2005 R.Donovan-P.Mentis 2005 R.Miller-M.Hoban-D.Holmes 2005 N.Carmady-J.Newton-A.Nowland-N.Barrett 2005 P. Niall-N Barrett 2005 R Miller
1928-2010 2005 N.D.B.A Pennants 2006 G.Stirrat 2006 D.Hill 2006 R.Donovan-P.Mentis 2006 D.Robinson-L.Williams-B.Russell 2006 N.Carmady-J.Newton-A.Nowland-N.Barrett 2006 R Fethers-W Allen 2006 D Robinson
J.HENDY Winner Grade 3 Three Threes Competion 2007 D.Robinson 2007 W.Allen 2007 J. Bratby-W.Allen 2007 D.Holmes-J.Bratby-W.Allen 2007 R.Milller-P.Vale-J.Dunn-D.Hill 2007 P Niall-N Barrett 2007 K Murray
1915-1992 2006 N.D.B.A Pennants 2008 J.Gilligan 2008 P.Gilligan 2008 D. Robinson-G.Bentley 2008 D.Robinson-J.Bratby-W.Allen 2008 G.Weekes-P.Gearie-K.Murray-J.Gilligan 2008 J Carmady-N Carmady 2008 M Thompson
L .PACKHAM Winner Grade 3 Three Threes Competion 2009 T.Stevens 2009 P.Gilligan 2009 J. Bratby-W.Allen 2009 D.Robinson-J.Bratby-W.Allen 2009 D.Robinson-K.Neal-J.Bratby-W.Allen 2009 R Fethers-J Gilligan 2009 R Aldwell
1924-1998 2008 Winners Peninsula Shield 2010 G.Mottram 2010 W.Allen 2010 D.Robinson-R.Harris 2010 M.Williams-T.Stevens-L.Hair 2010 D.Hadfield-C.Reay-G.Weekes-R.Harris 2010 R.Fethers-J.Gilligan 2010 R Latif
P.J .VALE 2012 N.D.B.A. 2011 N.Carmady 2011 N.Carmady 2011 B.Klus-C.Reay 2011 P.Vale-G.Weekes-C.Reay 2011 D.Robinson-K.Neal-J.Bratby-W.Allen 2011 A Bratby-J Bratby 2011 J.Olsen
2014 Grade3 Winners Three Threes 2012 D.McGregor 2012 M.Waugh 2012 M.Waugh-P.Whitton 2012 M.Waugh-D.Robinson-W.Allen 2012 J.Olsen-G.Weekes-C.Reay-B.Harris 2012 A Bratby-J Bratby 2012 G.Armstrong
I.McCRINDLE 2014 N.D.B.A. Mid Week Pennants 2013 G.Armstrong 2013 D.Robinson 2013 J.Gilligan-P.Whitton 2013 R.Aldwell-R.Cowie-J.Gilligan 2013 R .Young-J.Baker-M.Waugh-J.Bratby 2013 C Perrine-D Williams 2013 R.Woolley
1933-2205 Grade 5 Runner-up 2014 J Partridge 2014 J. Gilligan 2014 J.Gilligan-P.Whitton 2014 N. Carmady-N Barrett-B Harris 2014 R.Latif-J.Olsen-P.Wilson-J.Linabury 2014 R. Brougham—A Latham 2014 D Eccleston
R.B.OSMOND 2014 N.D.B.A. Saturday Pennants 2015 R Aldwell 2015 W. Allen 2015 B Hubbuck-D Williams 2015 G Horvat-B Miller- K Murray 2015 R. Aldwell-R .Cowie-M. Waugh-M. Dole 2015 G Harris. R Harris 2015 F Carr
1921-1987 Grade 6 Runner-up 2016 C Reay 2016 J Kinsella 2016 D Wooldridge – C Reay 2016 J Partridge ,M DoleW Allen (sub) L Hair 2016 R Young-J Baker-L Williams-W Allen 2016 G Harris. R Harris 2016 R Young
J.ABERCROMBIE 2014 N.D.B.A. Saturday Pennants 2017 D Robinson 2017 D Wooldridge – C Reay 2017 G Hammond-J Oslen-D McGregor-R Harris
1934-2011 Grade 7 Runner-up
L. A.BROWN 2015 N.D.B.A. Mid Week Pennants
1926-2005 Grade 5 Winners
2016 N.D.B.A. Saturday Pennants
A.E.PICKWORTH Grade 6 Winners (Section)
1933-2002 Grade 6 Winners( District)
H.R.COOK Grade 6 ( State Play Off )
1923-1999 2016 N.D.B.A. 3x3s
D.HOARE Grade 3 Team 2 Winners
1926-2016 Grade 3 Team 1 Runner -Ups
D.McLEAN
1931-2004 2017 N.D.B.A Mid Week Pennants
B Fethers Grade 5 Runner Ups
1930-2016
J Francis
1933-2012
B Bourke
1922-2016
T O’Connor
2016
T Morten `
1943-2016
D Smith
17/6/2015
R McClung
2045-2017
P Whitton
1964/2016
Barry Blackburn
2016
R Woolley
L Hayes
1936/2017